Beşiktaş konut alanları işgal altında

Istanbul Beşiktaş ilçesi Akatlar Mahallesi Cebeci Caddesinde bulunan 78-80 kapı numaralı binada bulunan Kids İdeal Anaokulu caddedeki emsallerinden farklı olarak inşa edilmiştir.

Bu cadde Beşiktaş Belediyesi imar müdürlügüne baglıdır. 525 metrekarelik parselde mevcut uygulamaya göre normalde 100 metrekare taban alan ve 2.5 kat olarak toplamda 250 metrekare kapalı alan yapılabilmekte, ancak bu parselde 4.5 kat ve 650 metrekare yani olması gerekenin 2.5 katı fazlalıkta bir bina faaliyettedir.

Hemen komşusu olan müstakil evde ise birkac kişilik bir aile yaşamakta, ve belediyeye 100 kişilik bu işletme ile aynı çevre temizlik ve emlak vergisini odemektedir. Bu caddedeki müstakil evler 60 seneye yakındır mesken olarka kullanılmaktadır, ve caddenin elektrik, su ve acil durum altyapısı buna gore çok sınırlı bir nüfusu kaldırabilmektedir. Her evde ancak bir araç park edecek kadar cephe alanı vardır.

Ancak şu anda uzerinde birbirine 100 er metre mesafede yuzlerce ogrenci barındıran birden cok anaokulları isletilmektedir. Imar müdürlügü senelerdir resmi yollardan başvurulari reddetmekte ancak bu gibi binaların  inşaasını nasıl olduğunu anlamadığımız şekilde nedense önlememektedir. Buna benzer bir durum 2 sene once aynı caddede 110 kapı numaralı adreste yapılan Neşe Erberk Anaokulu  inşaatında da yaşanmıştır. Zamanında belediye buranın bir konut olduğunu ve imar iznini buna göre verdiklerini belirtmiştir. Burada vatandaşlara ayrımcı ve adaletsiz davranıldığı, aynı zamanda Cevre ve şehircilik hukukunun da ciğnenmekte olduğu düşünülmektedir. Bu işletmeler yüzlerce minik çocugu itfaiye ve ambulans erişim garantisi olmayan dar bir sokaktaki müstakil binalarda barındıran tartışmalı ticarethanelerdir.

Bu caddede cocuklarını okula yetiştirmeye calışan sorumsuz veliler araclarını hızlı sürmekte, yolun ortasına park etmekte ve mahalle sakinleri ile tartışmalara girmektedirler.

Konu Beşiktaş Belediyesi ve valiliğin ortak çalısmasını gerektirmektedir. Mahalle muhtarimiz bu caddedeki insafsiz davranislar konusunda bilgi sahibidir, daha once acilmis davalar ve yapilan basvurular sonuçsuz kalmakta, cadde her gecen gun daha cok bina ve daha çok araca boğulmaktadır.

Kurumlardan acil müdahale talep ediyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s